Сублімовані банани                                                                        Висушені банани

 

Чи є сублімовані продукти тим самим, що й висушені або зневоднені?

Історія сушіння продуктів

Процесси сушіння

Що спільного

Відмінності

Висновок

 

Часто терміни "сублімація" та "зневоднення" використовуються як синоніми, коли мова йде про сушені продукти. Це може створити враження, що ці процеси ідентичні, але насправді вони мають суттєві відмінності. Обидва методи спрямовані на збереження продуктів шляхом видалення вологи, але процесс і кінцевий результат суттєво різняться. Розуміння цих відмінностей допоможе вам вибрати продукти, які найкраще підходять для зберігання та споживання вашою родиною.

Загалом, "сушена їжа" – це продукти, з яких видалено воду. Це може бути досягнуто за допомогою різних методів, таких як традиційне повітряне сушіння, сушка на сонці, або використання сучасних пристроїв, наприклад, дегідраторів та морозильних камер. Однак, не всякі сушені продукти проходять процес сублімації або зневоднення. Це важливо розуміти, оскільки методи сушіння можуть суттєво впливати на якість кінцевого продукту.

Питання "чи є сублімовані фрукти тим самим, що й сушені або зневоднені?" не має простої відповіді без глибшого аналізу історії, процесів та особливостей кожного методу, а також того, які продукти краще підходять для ваших потреб.

 

Історія сушіння продуктів

Видалення вологи – ключовий елемент довготривалого зберігання їжі, і ця ідея існує з давніх часів. Стародавні цивілізації усвідомили, що видалення води з продуктів є ефективним способом їхнього збереження. Саме з цих ранніх спостережень виникли сучасні методи зневоднення і сублімації.

 

Історія зневоднення

 

Точну дату появи зневоднення визначити важко, але відомо, що ця практика існує вже тисячоліттями. Наприклад, ще у 2 000 році до нашої ери єгиптяни використовували пустельну спеку для сушіння риби та м’яса. У Середньовіччі в Європі розвивалися спеціальні споруди для сушіння продуктів за допомогою вогню. Зневоднення стало особливо важливим під час промислової революції, коли процеси механізувалися, а під час Другої світової війни дегідратовані продукти набули значення для військових пайків завдяки своїй легкості та тривалому терміну зберігання.

 

Історія сублімаційного сушіння

 

Сублімаційне сушіння бере свій початок ще в 15-му столітті, коли інки зберігали врожай високо в горах.Там за низьких температур їхні запаси заморожувалися, а вода всередині повільно випаровувалася під низьким тиском повітря на великій висоті. Сучасний метод ліофільного сушіння був розроблений під час Другої світової війни для збереження крові, що доставлялася на фронт, оскільки без належного холодильного обладнання вона швидко псувалася. Потім цей процес був застосований до інших аспектів медичної галузі і був визнаний важливою технологією для збереження численних матеріалів. З часів війни сублімовані продукти, в першу чергу продукти харчування, почали набувати широкої популярності, починаючи з того, що NASA створило сублімоване морозиво, знамениту їжу астронавтів. Процес сублімаційного сушіння став більш звичним у харчовій промисловості, оскільки повсякденне використання сублімованих продуктів починає набирати обертів.

 

Процеси сушіння

 

Процеси зневоднення і сублімації спрямовані на видалення вологи з продуктів, щоб запобігти їхньому гниттю і зростанню бактерій або цвілі. Досягти цього, не руйнуючи склад продукту, не знижуючи його поживну цінність і зберігаючи при цьому стабільність його зберігання, є основним завданням, що стоїть перед нами.

 

Процес зневоднення

 

Зневоднення відбувається завдяки комбінації тепла та повітряного потоку. У спеціальних дегідраторах видаляється 90% вологи шляхом циркуляції гарячого повітря над продуктом. Температура сушіння достатньо висока, щоб видалити воду, але недостатньо висока, щоб приготувати їжу. Процес зневоднення зазвичай призводить до того, що продукти стають більш в'ялими і твердими.

 

Процес сублімаційного сушіння

 

Виробництво сублімованих продуктів харчування є набагато складнішим процесом порівняно зі зневодненням. Сублімаційне сушіння вимагає спеціалізованого обладнання. Продукти харчування проходять дещо "протилежний" процес на відміну від зневоднення. Продукти піддаються впливу екстремально низьких температур та заморожують. Після досягнення цієї температури навколо продукту утворюється вакуум і температура повільно підвищується. Теплова енергія призводить до сублімації замороженої води (заморожена рідина перетворюються на пару, не проходячи через рідку фазу). Завдяки унікальному процесу сублімації видаляється 98%-99% вологи. При цьому сублімовані продукти зберігають первинну структуру, смак, аромат та поживну цінність продукту.

 

Що між цими процесами спільного?

 

Хоча процеси сублімації та зневоднення мають різні підходи, вони все ж мають кілька спільних рис. Обидва методи спрямовані на зменшення вмісту вологи в продуктах, що запобігає розвитку мікроорганізмів, таких як пліснява, дріжджі та бактерії. Крім того, зберігання сушених продуктів при прохолодних температурах може продовжити термін їх придатності. Однак, ці схожості на цьому закінчуються, і саме відмінності між цими методами відіграють вирішальну роль у виборі відповідного способу зберігання їжі.

 

Відмінності

 

Між сублімованими та зневодненими продуктами існують суттєві відмінності. Якщо ви прагнете вибрати продукти, які будуть не лише смачними, а й корисними та довговічними, важливо розуміти ці відмінності. До основних відмінностей належать вміст вологи, термін зберігання та поживна цінність продуктів. Ці фактори є ключовими при виборі виду сушеної їжі, яка найкраще відповідає вашим потребам. Інші відмінності, хоча і менш важливі, також можуть впливати на вибір, особливо якщо вони стосуються способів обробки або особистих уподобань.

 

 

Сублімовані

Висушені

Технологія

Сублімація рідини

Випаровування рідини

Вплив температури при сушінні

низька температура

висока температура

Вміст вологи

видаляється до 95%-98%

видаляється до 80%

Термін зберігання

до 10 років

до 2 років

Збереження вітамінів та поживних речовин

зберігається до 97% нутрієнтів

втрачається до 40% усіх вітамінів

Текстура

легкі та хусткі

в’ялі або тверді

Вага

1/10 від початкової ваги

⅙ від початкової ваги

Використання консервантів та інших штучних добавок

не містять консервантів

потребують додавання незначної кількості консервантів для тривалішого зберігання

Смак Зберігають первісний смак продукту Cмак та аромат змінюється

 

Висновок

 

Зрештою, сублімаційне сушіння є кращим методом зберігання продуктів, оскільки воно дозволяє видалити до 98% вологи з їжі, що значно подовжує термін її зберігання (до 10 років). Крім того, цей процес зберігає більшу частину вітамінів та поживних речовин, а також аромат, смак і текстуру продуктів.

 

Отже, чи можна сказати, що сублімована їжа така ж, як і зневоднена або висушена?

 

Відповідь однозначна: НІ! Кожен з цих методів має свої особливості і впливає на продукти по-різному, забезпечуючи різні переваги.

Особливо це стосується сублімованих фруктів, які завдяки цьому методу зберігають свій природний та насичений смак і яскравий колір, залишаючись при цьому такими ж корисними, як свіжі. Якщо ви шукаєте спосіб насолоджуватися улюбленими фруктами протягом тривалого часу без втрати їхньої якості, наші сублімовані ягоди, фрукти та порошки– ідеальний вибір для вас!